Przejdź do treści
Przystanek kultura

D I D + VOTC

Rodzaj / forma wydarzenia

koncerty audiowizualne

Dwa koncerty promujące wydawnictwo CD „Zona Electronica”

D I D (Hania Piosik) – producent, muzyk/eksperymentator, wokalistka, stypendystka MKiDN, autorka projektu AUDIOLEWITACJE. Od ponad dziesięciu lat współpracuje z przedstawicielami różnych sfer sztuki i nauki. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach (m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Przemiany CN Kopernik, Radiophrenia 2020, Garbicz Festival, Summer Contrast, Soundrive, czy Spring Break), hacklabach i rezydencjach artystycznych (tj. WISP LABORATORY LEIPZIG czy Ortsgespraeche / Goethe Institut). Jej główną pasją jest poszukiwanie dźwiękowych anomalii wpływających na odbiór upływającego czasu (spowalnianie / „zatrzymywanie”). 

VOICES OF THE COSMOS to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z grup HATI, ALAMEDA 5, ex-Innercity Ensemble, solo występującego jako X-NAVI:ET) i Wojciecha Ziębę (solo występującego jako ELECTRIC URANUS, ex-Beast Of Prey) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego

– kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Projekt VOICES OF THE COSMOS skutecznie łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery) oraz inne urządzenia radiowe, czasami korzystają z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych zarówno cyfrowych, jak i analogowych, a także różnych obiektów akustycznych. Projekt był wielokrotnie prezentowany w instytucjach naukowych i na festiwalach muzycznych, w formie koncertów audiowizualnych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba. W Polsce jest to unikatowa inicjatywa, w której wykorzystuje się oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej.  Album winylowy „Interstellar Space” (2021, Eter Records / Gusstaff Records) oraz album CD „IV” (2021) to świetnie odebrane wydawnictwa płytowe, które są zwieńczeniem dekady eksperymentów dźwiękowych i działań łączących muzykę z astronomią. Ponad dekada działań VOTC zaowocowała szeregiem koncertów audiowizualnych, wykładów i warsztatów oraz wcześniejszymi płytami: CD: „I” (2011), „II” (2013), „III” (2019); EP-ką winylową „Solar Sequences” (2020) oraz albumem koncertowym „Live in SPATiF” (2020). 

Data

Piątek 4.03.2022 / 19;00

Czas trwania:

100 minut

Miejsce / lokalizacja

Galeria CKiS „Wieża Ciśnień”

Adres

ul. Kolejowa 1a, 62-510 Konin

Wstęp

10 zł

Liczba miejsc

29

Dane organizatora

Centrum Kultury i Sztuki
Konin, ul. Okólna 47a
www.ckis.konin.pl