Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego.

6 marca|18:00 - 20:00

Darmowy

Wydarzenie Nawigacja

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie zaprasza na spotkanie z Dariuszem Srzednickim, poświęcone Marszałkowi Piłsudskiemu, jednak nie przez pryzmat polityki.

Dariusz Marek Srzednicki podczas prelekcji „Kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego” skupi się na prywatnym życiu „Komendanta”.

Miał kilka pań bliskich sercu: krewnych, żon, przyjaciółek. Wśród najbliższych mu kobiet można wymienić: matkę – Marię z Billewiczów Piłsudską, ukochaną siostrę – Zofię Piłsudską-Kadenacy, pasierbicę – Wandę Juszkiewicz oraz córki – Wandę Piłsudską i Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską. Pierwszą ukochaną była Leonarda Lewandowska. Kolejne to żony: Maria Juszkiewicz, Aleksandra Szczerbińska. Wreszcie towarzyszące mu pod koniec życia przyjaciółki – Eugenia Lewicka i Jadwiga Burhardt. Niektórzy biografowie doszukują się także związków pomiędzy Marszałkiem a poetką Kazimierą Iłłakowiczówną, pełniącą w latach 1926-1935 funkcję jego sekretarki.

Dariusz Marek Srzednicki – reżyser, scenarzysta, a także historyk badacz dwudziestolecia międzywojennego. Studiował na kilku kierunkach. Po ukończeniu historii, został doktorantem, na uniwersytecie. Następnie związał się z TVP. Uzupełniał wiedzę z zakresu reżyserii, na licznych podyplomowych szkoleniach filmowych i telewizyjnych. Jest autorem wielu przedstawień teatralnych i filmów, głównie o tematyce historycznej, a także książki pt. „Czas zweryfikowany” poświęconej Józefowi Piłsudskiemu. W latach 1991-1993, zrealizował trzy filmy dokumentalne, poświęcone nieznanym zbrodniom sowieckim w Polsce, pt.”A imiona ich nieznane…”, „Rapsod 1941” oraz „Zabici w pośpiechu”. W 2002 roku, wyreżyserował przedstawienie teatralne pt. „Nieznane sceny z życia Ziuka i Józefa”, którego premiera miała miejsce w Warszawie. W 2006 roku, napisał scenariusz wyjątkowego widowiska teatralno-plenerowego, zatytułowanego „Marszałek z pejzażem miasta w tle.” Kanwę obu przedstawień, stanowiły mniej znane epizody z życia Józefa Piłsudskiego. W swojej twórczości, najczęściej odnosi się do dwudziestolecia międzywojennego. Równie często porusza problematykę zbrodni, dokonanych na narodzie polskim.

http://www.srzednicki.eu/

Szczegóły

Data:
6 marca
Czas:
18:00 - 20:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:

Miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna
Dworcowa 13
Konin,
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.mbp.konin.pl/