Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Tekstura przestrzeni – wystawa malarstwa Izabeli Rudzkiej

9 marca|18:00 - 19:30

Darmowy

Galeria „Wieża Ciśnień” zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Izabeli Rudzkiej „Tekstura przestrzeni”.

„Moje doświadczenie jako twórcy jest w ciągłym ruchu i zmienia się w miarę upływu czasu. Zawsze jednak punktem wyjścia dla moich obrazów jest obserwacja Natury i przeżycia wynikające z tej obserwacji.

Czas, doświadczenie, sublimacja obserwacji oraz zbliżanie się do Natury, jako największego mistrza sztuki, kierują mnie do poszukiwania ekspresji malarskiej, w której struktura i kolory niosą w sobie również formę i energię. Ten podwójny dualizm warsztatu i funkcji wprowadza do mojego malarstwa nastrój abstrakcji. Taki nastrój, „nastrój abstrakcji”, ma również Natura.

Zaprezentowane na wystawie obrazy zainspirowane są w głównej mierze moim autorskim projektem artystycznym „Przekazy Horyzontów”, w którym wykazuję, że przekazy wizualne każdego z horyzontów, wyobraźnia oraz emocje powstałe podczas ich percepcji reprezentują energetyczny atrybut horyzontów.

Każdy horyzont jest wizerunkiem przestrzeni, która go tworzy i jednocześnie wizerunkiem nieskończoności, którą przysłania. Spojrzenie na przestrzeń i jej poszczególne części poprzez horyzont doprowadziło mnie jednak do mocniejszego wejrzenia w głębokie struktury przestrzeni, które umownie nazwałam „Teksturą Przestrzeni”. Z pozoru transparentna przestrzeń odsłania bowiem swoją strukturę, przy założeniu, że przestrzeń nie jest pustką. Tak postrzegana przestrzeń wydaje się być pełna fakturowych, pełnych koloru  form i kształtów.

Prezentowane obrazy są obrazami wiadomości (wizualizacją przekazów), które widzę w „tkaninie przestrzeni”, na pierwszy rzut oka niewidzialnej dla naszych oczu, ale  widocznej, gdy połączymy synergiczne spektrum naszego postrzegania przestrzeni z siłą naszej wyobraźni wizualnej. Niewidzialność lub widzialność jest bowiem kwestią głębokości i zakresu naszego widzenia.

Tekstura przestrzeni, tak jak i sama przestrzeń, jest nieskończona nieskończonością ilości wymiarów ją otaczających, podczas gdy każdy wymiar jest również nieskończony sam w sobie.

Moje wyobrażenia artystyczne przedstawione na prezentowanej wystawie o tytule „ Tekstura przestrzeni” są wynikiem  intuicyjnych poszukiwań pierwotnej  sztuki przestrzeni, sztuki powstałej w teksturze tej przestrzeni.”

Izabela Rudzka

 IZABELA  RUDZKA
Profesor  nadzwyczajny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pracuje na  Wydziale Pedagogiczno- Artystycznym, prowadzi pracownię Projekty Twórcze i od 2017 pracownię Malarstwa. Studiowała malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W roku 2017 uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W roku 2018 otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Izabela Rudzka jest aktywną malarką, promuje sztukę działając jako kurator i autorka projektów artystycznych. W sztuce interesuje ja poszukiwanie synergii pomiędzy nauka a sztuką i spójności sztuki i natury. Realizowała projekty artystyczne w Polsce Chinach i we Włoszech. Projektuje rzeźby ze szkła we współpracy z hutami na Murano koło Wenecji. Współpracuje także z Teatrem Ósmego Dnia z Poznania jako projektantka scenografii i kostiumów teatralnych.

AUTORSKIE PROJEKTY ARTYSTYCZNE

2015- Projekt  artystyczno-naukowy inspirowany strukturą i funkcjami RNA -Artyzm Natury, Geneza Subtelności. Synergia tworzy całość. Etap I I, Przestrzeń Percepcji”- realizacja na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu – dla KNOW RNA i IBMiB w Poznaniu. Realizacja 5 obrazów i ich prezentacja na wystawie stałej w Collegium Biologicum.

2013/2014 – Projekt  artystyczno-naukowy inspirowany strukturą i funkcjami RNA -Artyzm Natury, Geneza Subtelności. Synergia tworzy całość. Etap I Przekaz Czasu” Autorski Projekt artystyczno naukowy we współpracy z Wydziałem Biologii UAM, IBMiB,  Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący KNOW RNA- realizacja budynek Collegium Biollogicum , Poznań. Realizacja malarstwa wielkoformatowego, współpraca studenci Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego UAM.

2010 – „ Think Art – Myślenie Sztuką” zainicjowanie  przestrzeni dla Myśli i Sztuki w Poznaniu (www.thinkart.pl)   W ramach projektu odbyło się min. 28 wystaw  promujących malarstwo współczesne artystów z kraju i z zagranicy.

Szczegóły

Data:
9 marca
Czas:
18:00 - 19:30
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:

Organizator

Galeria CKiS Wieża Ciśnień
Strona internetowa:
http://www.ckis.konin.pl/category/wydarzenia/wieza-cisnien/

Miejsce

Galeria CKiS Wieża Ciśnień
Kolejowa 1a
Konin,
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.ckis.konin.pl/category/wydarzenia/wieza-cisnien/