Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Uwolnij siebie. Kobieta, presja, ciało, emocje. Wystawa prac Michaliny Kubiak

2 marca - 11 marca

Darmowy

„UWOLNIJ SIEBIE!”

Wystawa prac Michaliny Kubiak. Malarstwo, rysunek, trójwymiar. Kobieta, presja, ciało, emocje.

Michalina Kubiak jest ubiegłoroczną absolwentką Produkcji Filmowej i Medialnej na Uniwersytecie Hallam w Sheffield. Urodziła się w Koninie w 1995 roku a obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.

Przedstawione prace powstały na przestrzeni trzech lat 2011 – 2013 podczas jej nauki w Międzynarodowej Szkole w Paryżu. Po raz pierwszy pokazane były na zbiorowej wystawie uczniów w Galerie Nikki Diana Marquardt w Paryżu w 2013 roku. Dziś po czterech latach mają swoją premierę w Polsce, w jej rodzinnym mieście.

Tematem prac Michaliny są kobiety i presja społeczna, jaką współczesne społeczeństwo i media wywierają na nie. Prace przedstawiają ciało kobiety i emocje jakie przeżywa – to co niewidoczne dla oka a ukryte wewnątrz. Presja nie pozostaje bez konsekwencji i pozostawia skazy emocjonalne. Kruchość pokazana w pracy „Nic się nie martw” przeciwstawiona jest budzącej się sile do uwolnienia w „Uwolnij siebie”. Trójwymiarowość prac daje wrażenie, że problemy wychodzą z obrazów i dotykają nas bezpośrednio.

„Zanieczyszczenie” i „Ściana” porusza ideę cenzurowania emocji kobiet, które są tabu w dzisiejszym społeczeństwie; takich jak wściekłość, smutek lub strach. Obraz kobiet przekazywany przez media zniekształca rzeczywistość. Sugerując, że kobiety muszą być szczuplejsze lub piękniejsze i zawsze uśmiechnięte, aby mogły być uznane za spełnione lub pożądane. Co pozbawia je możliwości do pokazania siebie takimi jakimi są naprawdę i możliwości bycia wysłuchanym. Uproszczony obraz ciała w rysunkach, na przykład w „Ukrytym” lub „Ścianie”, celowo nadaje pracom naiwny charakter, pokazując naiwny związek między mediami i kobietami. W konsekwencji prowadzi to do ukrywania przez kobiety prawdziwych emocji i zakładania codziennych masek.

Co dzieje się z emocjami i prawdziwą tożsamością, którą kobieta próbuje ukryć? Czym jest akt ukrywania i tłumienia? Do ostatniej pracy zainspirowały Michalinę autoportrety Martina Kippenbergera, niemieckiego rzeźbiarza, grafika, malarza i autora instalacji, który nigdy nie malował własnej twarzy. Odpowiedź na to pytanie znalazła swój symboliczny wyraz w pracy ​​”Maski samobójców”.

„Kobieta, poddająca się presji, ukrywająca swoją prawdziwą twarz pod maskami w końcu umiera.”

Szczegóły

Start:
2 marca
Koniec:
11 marca
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:

Organizator

Fundacja Białe Konie – Ruch na rzecz wspierania kobiet i przeciwdziałania przemocy wobec kobiet
Telefon:
791 363 471
Email:
fundacja.bialekonie@gmail.com

Miejsce

CKiS-DK Oskard
Aleje 1 Maja 7a
Konin, 62-510
+ Google Map
Telefon:
63 242 38 49
Strona internetowa:
www.ckis.konin.pl