Przejdź do treści Logo Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Przystanek kultura 9 marca 2025 17:00

Kobiety i mężczyźni z pasją

„Kobiety z pasją” i „Mężczyźni z pasją” łączą siły! W tym roku w ramach projektu Konin Miasto Kobiet podczas jednego wieczoru spotkamy się z ludźmi kultury, nauki i biznesu.

Nasi goście mają wyjątkowe zainteresowania, w których spełniają się zawodowo lub „po godzinach”. Poznajmy ich bliżej! Zapraszamy 9 marca o 17:00 do Kina Cafe w DK Oskard. Wstęp wolny.

W niedzielne popołudnie w wygodnych fotelach w Kinie Cafe zasiądą:

MARTA MOTYLEWSKA

Terapeutka stylu i stylistka mody. Ukończyła Stylewatch Academy Sylwii Antoszkiewicz jako Coach Stylu w autorskiej metodzie Inside Your Style. Od zawsze interesowała się wizerunkiem, dlatego właśnie z tym związana jest jej ścieżka zawodowa.

Intuicyjne ubieranie i tworzenie kreacji towarzyszyło jej już w czasach szkolnych. Jako dziewczynka z pomocą mamy krawcowej kreatywnie wyrażała swoją osobowość, tworząc nieszablonowe kreacje. Teraz jako mama trójki dziewczynek może spełniać się jeszcze bardziej, a profesjonalizm i empatia sprawiają, że potrafi zrozumieć potrzeby każdej kobiety i wydobyć z niej to, co najpiękniejsze.

Czując niedosyt w dorosłym życiu, postanowiła zrobić krok dalej i spełniać swoje marzenia, projektując ubrania.

Proces, którym się obecnie zajmuje, to upcyckling. Przerabia ubrania jakości premium, które są już nieużywane i niechciane. Przekształca je na produkty wyższej jakości, estetyczne i nietuzinkowe. Każda rzecz jest jedyna na świecie. Marta nie tworzy dwóch takich samych egzemplarzy marynarek czy koszul. Męskie fasony zamienia na te bardziej kobiece i spektakularne.

Od września ubiegłego roku prowadzi Atelier Motylewska Terapia Stylu, które mieści się w Starym Koninie przy ul. Wiosny Ludów 3.

OLIWIA WAWRZYNIAK

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Projektowanie ubioru, kostiumów i tkanin. Laureatka głównej Nagrody Rektora podczas Gali Dyplomowej Łódź Young Fashion 2024. Laureatka nagrody marki Duplo oraz MiuMag. Współpracowała przy wielu projektach artystycznych, prowadziła różne grupy warsztatowe w zakresie teatru i mody.

Inspiracje czerpie z ludzi, ich historii i niewyrażonych emocji, które później przekłada na modowy język artystyczny. W swojej twórczości uwielbia odkrywać nowe tekstury, media i znaczenia ukryte pod powierzchnią. Świetnie czuje się w dziełach wielkoformatowych. Ma empatyczne podejście do projektowania, niezależnie od tematu.

GRZEGORZ SCHMIDT

Urodził się, mieszka i pracuje w Koninie. Z wykształcenia jest ortopedą i intensywnie praktykuje. Dużą częścią jego życia jest sztuka. Zbudował kolekcję, nakręcił kilka filmów dokumentalnych i założył Fundację ŁADNE ŻYCIE o rodzinnym charakterze, promującą polską sztukę współczesną poprzez działalność wydawniczą oraz wystawienniczą. Działa głównie lokalnie.

PAWEŁ ZIELAK

Saksofonista, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od ponad dwóch dekad swobodnie porusza się po różnorodnych stylistykach – od ulubionego mainstreamowego jazzu, przez pop, blues, po nurt gospel. Jest indywidualistą i kreatywnym improwizatorem. Saksofon tenorowy zamienia często na inspirującego go nieustannie w wykonawstwie EWI. Językiem jazzu wypowiada się również, komponując i aranżując. Aktywne życie koncertowe łączy z pracą pedagogiczną. Jest miłośnikiem instrumentów z duszą i wszystkiego, co vintage.

BOGUMIŁA DZIEL-WAWROWSKA

Sopran, urodzona w Gnieźnie. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie śpiewu prof. Jadwigi Rappé.

Jest laureatką wielu konkursów wokalnych. Na scenie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, wcielając się w rolę Hrabiny w „Weselu Figara”. Od tego czasu występuje w spektaklach teatralnych i galach koncertowych w kraju i za granicą. Artystka współpracowała z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i z wybitnymi dyrygentami. Występowała na międzynarodowych festiwalach. W sezonie 2007/2008 wystąpiła w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w spektaklu „Epizod z życia” Karola Kurpińskiego.

Współpracowała z Warszawską Operą Kameralną, Mazowieckim Teatrem Muzycznym, a w latach 2009-2015 była solistką Teatru Muzycznego w Łodzi. Kreowała główne role w przedstawieniach: „Cyrulik Sewilski”, „Straszny dwór”, „Skrzypek na dachu”, „Wesoła wdówka”. Wielokrotnie nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Istotnym polem działalności artystki jest interpretacja i badania nad muzyką polską, którą stara się od wielu lat przybliżać publiczności, pełniąc funkcję prezesa Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego oraz dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne przestrzenie” w Wielkopolsce.

JANUSZ WAWROWSKI

Uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach na całym świecie, m. in. w Londynie, Hamburgu, Rotterdamie, West Palm Beach, Caracas i Taipei. Polscy słuchacze podziwiać mogli jego talent w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Szczecinie.

Od wielu lat związany jest z wytwórnią Warner Classics, dla której wydał 9 solowych albumów oraz szereg singli. Nagrania fonograficzne przynoszą mu znakomite recenzje krytyki oraz wiele znaczących nagród. Artysta jest m. in. laureatem Fryderyków w 2017 i 2019 roku.

Janusz Wawrowski jest twórcą wielu premier koncertów skrzypcowych. Z jego inicjatywy powstała szczególna rekonstrukcja „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego, który zginął w Powstaniu Warszawskim.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na skrzypcach Antonio Stradivariego „Polonia” z 1685 roku.

Spotkanie „Kobiety i mężczyźni z pasją” poprowadzą dziennikarka Anna Pilarska i Bartek Nowakowski z CKiS w Koninie. Partnerami wydarzenia są Fabryka Pereł i Fabryka Diamentów.