Przejdź do treści Logo Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Postaw na rozwój 9 marca 17:30-20:30

Motanki – świat kobiecej intuicji


RODZAJ / FORMA WYDARZENIA

Warsztat z rozwoju osobistego z cyklu uJAwnianie siebie

Kobiety od zawsze tworzyły kręgi. Spotykały się, by wspólnie pracować, tworzyć, śpiewać, modlić się. Przekazywały sobie nawzajem wsparcie, wiedzę, doświadczenie, dzięki czemu utrzymywały międzypokoleniową więź. Wspólna, dobra, kobieca energia krąży wśród nas od wieków. Skorzystajmy z niej.

Stwórzmy krąg kobiet w Koninie!

Zapraszamy na warsztaty z tworzenia niezwykłych lalek mocy, czyli motanek. A konkretnie jednej lalki, która nazywa się Żadanica. Ta lalka zostanie strażniczką Twojego życzenia, marzenia lub intencji. Motanki wywodzą się z kultury ludowej krajów słowiańskich, a ich historia jest historią szeptaną – czyli przekazywaną jedynie ustnie z pokolenia na pokolenie. Jest w tym coś niezwykłego, jakby krążył wśród pokoleń jakiś magiczny przepis dostępny tylko dla kobiet.

Tych parę godzin wyciszy Cię, oderwie na chwilę od codzienności, pozwoli pobyć sam na sam ze swoimi myślami, marzeniami. Nie bez przyczyny tworzenie motanek nazywane jest ludową autoterapią. Nie musisz mieć umiejętności plastycznych. Te lalki powstają intuicyjnie ze skrawków materiału, bez użycia nożyczek czy igły. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą ciekawość oraz swoje marzenie, a w cały piękny i magiczny świat motanek wprowadzi Cię Helena Osak.

prowadzenie Helena Osak – aktorka-lalkarka, charakteryzatorka, plastyczka. Ukończyła szkołę charakteryzacji i makijażu FAM w Krakowie oraz Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Pracowała w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie na stanowisku charakteryzatorka/perukarka, współpracowała z licznymi krakowskimi teatrami: Teatrem Bez Rzędów, Teatrem Współczesnym, Teatrem Odwróconym. Zagrała siostrę Barbarę w spektaklu „Wariat i Zakonnica” Witkacego, reż. Szymon Budzyk, Marię Curie- Skłodowską w spektaklu „Czas połowicznego rozpadu” na podstawie twórczości P. Olov Enquista w reż. Mai Luxenberg. Stworzyła autorski monodram „A7ICJ6” inspirowany „Alicją w Krainie Czarów” L. Carolla, gdzie wykorzystała lalki własnego autorstwa. Brała udział w projekcie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Lato w Teatrze jako współtwórczyni półkolonii teatralnej pod nazwą Babuchy Szeptuchy. Prowadziła warsztaty z tworzenia lalek – motanek. W 2017 r. była pomysłodawczynią i współtwórczynią spektaklu lalkowego dla najmłodszych „Królowa Śniegu” Ch. C. Andersena, do którego stworzyła lalki oraz scenografię. Spektakl był grany gościnnie w Piwnicy pod Baranami w Krakowie.

W 2021 r. wzięła udział w projekcie/konkursie „BiznesUp – Rewitalizacja Łodzi” dla młodych przedsiębiorców. Otrzymała wsparcie finansowe i tak powstała jej firma Hellen Dolls.



DATA

9.03.2023, czwartek, 17:30-20:30

CZAS TRWANIA:

3 h

MIEJSCE / LOKALIZACJA

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

ADRES

ul. Okólna 47a  62-510 Konin

WSTĘP

płatny – cena jest uzależniona od liczby wykupionych warsztatów – szczegóły u organizatora liczba miejsc ograniczona, liczba osób 10

INFORMACJA NA TEMAT REZERWACJI

Kontakt: Paulina Pachulska-Wojdak  p.pachulska-wojdak@ckis.konin.pl, 63 243 63 50.

Zapisy następują poprzez przesłanie na powyższy adres karty zgłoszenia (do pobrania ze strony internetowej CKiS oraz KMK) i opłacenie akredytacji.

Tylko pełnoletnie kobiety

DANE ORGANIZATORA

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, ul. Okólna 47a, 62-510 Konin