Przejdź do treści Logo Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Postaw na rozwój 2022

W spódnicowym kręgu kobiet

Rodzaj / forma wydarzenia

Warsztat z rozwoju osobistego w ramach cyklu „uJAwnianie siebie”

Warsztat rozwoju osobistego poprzez ruch i taniec, połączony z obrazami wewnętrznymi, z wykorzystaniem symboliki ciała, improwizacji ruchowej, dla których punktem wyjścia będą tańce w kręgu. Czeka Cię  fascynującą podróż do świata osadzonego w ciele, który manifestuje się w ruchu (czyli w takiej niezwykłej przestrzeni, gdzie to co wewnątrz łączy się ze światem zewnętrznym, nieświadome łączy się ze świadomym, a nienazwane z nazwanym…). Będziemy eksplorować różne wymiary naszej kobiecości, to ona będzie naszą przewodniczką. Bo właściwie czym jest kobiecość? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w sobie, ciele i w ruchu oraz w sile kobiecego kręgu. Punktem wyjścia i jednocześnie klamrą spinającą całość będą tańce w kręgu – typowo kobiece choreografie (zarówno współczesne jak i tradycyjne).

Krąg stanowi niezwykłą formę taneczną, zupełnie różną od tańca w parach czy solo. Taniec w kręgu daje poczucie jedności i wsparcia. Doświadczamy niezwykłej energii, poczucia siły/mocy, jakich nigdy nie poczujemy, tańcząc w pojedynkę. Tańce w kręgu zapewniają niezwykłe bogactwo przeżyć, doznań i emocji – wiele spośród nich ma głębokie znaczenie, swoją symbolikę i historię. Kroki zazwyczaj nie są skomplikowane, by umożliwić nam głębsze doświadczenie i większą radość tańca (zamiast koncentrowania się na krokach, możemy oddać się przyjemności bycia tu i teraz).

Podczas naszego kobiecego spotkania zaproponujemy tańce z różnych stron świata, choreografie tańczone zwykle lub tylko przez kobiety; odwiedzimy m.in. Grecję, Wyspy Brytyjskie, Nową Zelandię, Izrael, Portugalię czy Brazylię. Wszystkie tańczone w kobiecym kręgu i dodatkowo… w spódnicach. Spódnica,  jako atrybut typowo kobiecy, ma swoje korzenie w wielu kulturach i wierzeniach.  My wykorzystamy ją do zabawy formą i ruchem. Taniec w spódnicy daje nam możliwość zupełnie innego doświadczania swojego ciała i ruchu – wprowadza nas w zupełnie inny wymiar i będziesz mogła tego doświadczyć.


Warsztaty mają charakter otwarty – NIE MUSISZ mieć specjalnego doświadczenia ani zdolności tanecznych.

Zatem zabierz ze sobą:
– gotowość na doświadczanie,

– otwartość na to, co się pojawi u Ciebie tu i teraz,

– spódnicę, w której czujesz się swobodnie (nie dłużą niż do kostek, aby nie przeszkadzała w tańcu); poruszamy się boso, w skarpetkach antypoślizgowych bądź obuwiu na zmianę – ważne, aby było Ci wygodnie.

Prowadzenie: Małgorzata Rydlewska

Psycholog, tancerz, choreograf, instruktor tańca. Ukończyła roczny kurs Improwizacji Ruchowej i Symboliki Ciała Detlefa Kapperta (Essen)oraz Life/Art Process® metodą Anny Halprin („Touching ground” Ursula Schorn, Berlin). Tańczy od ponad 35 lat, od ponad 20 lat uczy tańca i innych form ruchowych, podróżuje w poszukiwaniu korzeni tańca,

jednocześnie wzbogacając swój warsztat o nowe (pochodzące z najróżniejszych zakątków świata, kultur i religii) narzędzia do pracy z ciałem i ruchem. Jako psycholog od lat fascynuje się wpływem ruchu i tańca na jakość życia człowieka, jego terapeutyczną, oczyszczającą, a nawet uzdrawiającą mocą. Jako instruktor prowadzi zajęcia wspierające osobisty rozwój poprzez ruch i taniec. Poza nauką kroków i figur stwarza uczestnikom warsztatów przestrzeń do odnalezienia własnego, indywidualnego i niepowtarzalnego ruchu i własnej emocji z niego płynącej. Zajęcia nakierowane są na doświadczanie, a nie na odtwarzanie. Dzięki temu Uczeń nie jest naśladowcą Nauczyciela (nie kopiuje jedynie jego ruchów), ale również, a właściwie przede wszystkim, jest Kreatorem/Twórcą własnej unikalnej jakości, własnego podpisu ruchowego… Realizuje również cykl autorskich warsztatów bazujących na metodzie Life/Art Process® Anny Halprin, z wykorzystaniem ruchu, obrazu, metafory i symboliki ciała, rytuałów oraz tańców w kręgu.

Prowadzi zajęcia grupowe oraz indywidualne sesje ruchowe. Fascynuje ją praca z różnymi grupami wiekowymi (od przedszkolaków do seniorów) – najmłodszy z uczestników jej zajęć miał 3 lata, a najstarszy 87. Jako tancerz najlepiej czuje się w eksperymentalnym teatrze tańca (jej nieustającą pasją jest teatr Piny Bausch), oraz terapeutyczny teatr tańca Anny Halprin; systematycznie rozwija swoje umiejętności podczas warsztatów w kraju i zagranicą; rozwija się w różnych stylach tanecznych (od tańca współczesnego, jazzu czy towarzyskiego, poprzez tango argentyńskie, bellydance, flamenco, a nawet pole dance, aż do tańca intuicyjnego, rytualnego, czy 5Rytmów…), ponieważ każdy z nich dostarcza  zupełnie innych doznań oraz pozwala doświadczać nowych, unikatowych jakości ruchowych, które może również wykorzystać swojej pracy. Jako choreograf na stałe współpracuje z kilkoma off-owymi teatrami na terenie kraju oraz prowadzi zajęcia z młodymi aktorami i tancerzami.

Data

Niedziela 6.03.2022 / 11:00 – 17:00

Czas trwania:

6 h

Miejsce / lokalizacja

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Adres

ul. Okólna 47 a Konin

Wstęp

Cena jest uzależniona od liczby warsztatów, w których bierze się udział – informacja u organizatora

Liczba miejsc

15

Informacja na temat rezerwacji

Paulina Pachulska-Wojdak, tel. 63 243 63 50,p.pachulska-wojdak@ckis.konin.pl, należy przesłać kartę zgłoszenia i uiścić opłatę za warsztaty, liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń

Dane organizatora

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
www.ckis.konin.pl