Przejdź do treści Logo Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Konin Miasto Kobiet 2022

14. odsłona interdyscyplinarnego projektu Konin Miasto Kobiet przynosi ponad 60 wydarzeń, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Między 4 a 12 marca Centrum Kultury i Sztuki zaproponuje spotkania, warsztaty, koncerty, wystawy i projekcje kinowe. To będzie prawdziwie kobiece przedwiośnie w naszym mieście!

Tegoroczna edycja KMK to wydarzenia organizowane w aż sześciu kategoriach: Przystanek kultura, Daj się rozpieszczać, Postaw na rozwój, Bądź w formie, Żyj kolorowo i Kieruj się smakiem. Poruszając się w tych właśnie obszarach tematycznych, poznamy kobiece pasje, zadbamy o formę i rozwój osobisty, a także zapewnimy kulturalne doznania.

Podczas projektu Konin Miasto Kobiet spotykamy się z ciekawymi ludźmi, którzy opowiadają o swoich wyjątkowych zainteresowaniach. Dzięki panelowi „Kobiety z pasją” poznamy wspaniałe panie, które podzielą się z publicznością swoimi pomysłami na życie. Porozmawiamy m.in. o literaturze, tańcu, działalności społecznej i… biżuterii. Nie zapominamy o panach, którzy w tym roku również znaleźli swoje miejsce w bogatym programie KMK. Spotkanie „Mężczyźni z pasją” to okazja do rozmów z panami mogącymi pochwalić się niebanalnym hobby. A tematów będzie naprawdę sporo – od muzyki i rozrywki, przez sport, aż po poważne, naukowe zagadnienia. Niebywałą gratką dla miłośników radia, muzyki i dobrej książki będzie spotkanie autorskie z Anną Gacek, dziennikarką i prezenterką, przez dwie dekady związaną z Programem 3 Polskiego Radia. Porozmawiamy o modzie, sztuce i popkulturze, ale także o książce „Ekstaza. Lata 90. Początek”, którą będzie można kupić, zdobywając przy okazji autograf Anny Gacek. Wydarzenie organizują wspólnie CKiS i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie.

Na początku marca warto zajrzeć do Kina Oskard. Specjalnie dla pań podczas „Lejdis night” wyświetlimy polski dramat muzyczny „Piosenki o miłości” w reżyserii Tomasza Habowskiego z Justyną Święs i Tomaszem Włosokiem w rolach głównych. Obraz ten był hitem festiwalu w Gdyni, mamy więc nadzieję, że spodoba się i naszej publiczności. Dla pasjonatów sztuki lubiących chodzić do kina mamy z kolei dokument „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka” pokazywany w ramach cyklu „Wystawa w kinie”. Reżyserka obrazu, Ali Ray, udowadnia w swoim filmie, że jedna z najsłynniejszych malarek świata to prawdziwa ikona. Kino Konesera w swojej kobiecej odsłonie zaproponuje nam dzieło pt. „Córka”. Spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante, otrzymał trzy nominacje do tegorocznych Oscarów (za najlepszy scenariusz adaptowany, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej i najlepszej aktorki drugoplanowej).

Twórcy projektu Konin Miasto Kobiet przygotowali też atrakcje dla spragnionych dobrej muzyki. Solidną dawkę brzmień z pogranicza popu i rocka zaserwuje Wam Daria Zawiałow – jeden z najmocniejszych kobiecych głosów na polskiej scenie muzycznej. Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka zagra w Oskardzie swoje największe przeboje prezentowane w czołowych stacjach radiowych. Wielbicieli twórczości Agnieszki Osieckiej zainteresuje z pewnością „Koncert dla Pani O”, w którym wystąpią młodzi artyści ze Szkoły Wokalno-Aktorskiej FAMA. Jeśli szukacie bardziej eksperymentalnych dźwięków, koniecznie zajrzyjcie do Galerii Wieża Ciśnień na dwa koncerty audiowizualne promujące wydawnictwo CD „Zona Electronica”: D I D + Voices Of The Cosmos.

Natomiast w związku z dramatyczną sytuacją w Ukrainie, w porozumieniu z DJ Wiką, muzyczno-taneczny wieczór zostaje przeniesiony na inny termin. Zwrot pieniędzy za bilety w zależności od zakupu – na konto lub w kasie Oskardu.

Usatysfakcjonowani powinni być też pasjonaci sztuki. Dom Kultury Oskard ma dla nich wystawę fotografii „Przestrzenie Wenus” autorstwa Ezo Oneir (Agnieszki Mlickiej) – wyjątkową opowieść obrazem o mocy kobiecości. Z kolei wspomniana już Wieża Ciśnień przygotowuje ekspozycję prac malarskich Moniki Marchewki i Pauliny Karpowicz zatytułowaną „Pełnia”. Dodatkowo CKiS przy ul. Okólnej zaprasza w ramach KMK na specjalne, kuratorskie oprowadzanie po wystawie poplenerowej „Twoje jabłka spadają do naszego ogrodu, czyli powrót Realnego”. Z kulturą wychodzimy również w przestrzeń miejską, a to za sprawą projektu „Sztuka nas szuka”, realizowanego razem z Miastem Konin. Tym razem na 9 przystankach MZK pojawią się fotografie Anny Małkowicz.

Konin Miasto Kobiet dba także o rozwój, zdrowie i dobrą formę uczestniczek projektu. Podczas trzech warsztatów z cyklu „uJAwnianie siebie” wzmocnimy się poprzez czerpanie z zasobów inteligencji emocjonalnej, nauczymy się rozpoznawać i doceniać wysoką wrażliwość w sobie i bliskim otoczeniu, a na koniec zawirujemy w pełnym mocy spódnicowym kręgu kobiet.

Do KMK dołączyło w tym roku kilkudziesięciu partnerów, którzy w czasie trwania projektu zapraszają mieszkanki Konina i nie tylko na ciekawe spotkania i warsztaty, oferują także darmowe porady lub rabaty na wykonywane przez nich usługi i zabiegi.