Przejdź do treści Logo Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Konin Miasto Kobiet 2009

KONIN – MIASTO KOBIET

Dzień Kobiet. Przez jednych wyśmiewany,  przez innych ignorowany ,  ostatnio stał się pretekstem do wygłaszania feministycznych manifestów. Dlaczego go jednak nie świętować. Bez obciążeń związanych z niejednoznaczną tradycją. Tak po prostu.

Od 5 do 8 marca 2009 w różnych miejscach miasta z myślą o kobietach zorganizowane zostaną koncerty, wystawy, filmy, women party, promocje, konsultacje, pokazy pod wspólną nazwą „Konin – Miasto Kobiet”. Będzie w czym wybierać.

Już 5 marca nowe brzmienia, scena amatora estrady oraz wystawa. Już o godz. 18.00 Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy prac Krystyny Ruminkiewicz. Zaprezentowane zostaną portrety kobiet, koleżanek, przyjaciółek, które artystka otacza szczególną sympatią. Niektóre z jej portretów nawiązują do twórczości Fridy Kahlo – tworząc klimat i kompozycję tajemniczości. O 18.30 w Klinice Artystycznej kolejna , kobieca edycja Sceny Amatora Estrady. Zaśpiewa Marta Łyczak, a o 20.00 dla kobiet, które lubią nowe, muzyczne brzmienia w Klubie Musztarda wystąpi formacja Dj-ska „HOUSEKEEPING” – kolektyw kobiet z miasta Poznania, które za konsoletą Dj-ską niczym na patelniach w kuchni potrafią przygotować muzykę, godną podania wygłodniałym imprezowiczom. Będą  muzyczne inspiracje i prezentacje electro, oldschool,electropop. Występ „HOUSEKEEPING”  wesprze Non Gravity – grupa młodych mieszkańców Konina, prezentująca nowe brzmienia z okolic House, electro, dub step.

W piątek 6 marca  Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na  pop, jazz i kabaret w jednym. A to wszystko za sprawą Gaby Kulki. „Niebanalny, obdarzony bezbłędnym feelingiem i wielką skalą głos Gabrieli, plus jej równie ciekawy talent pianistyczny, poruszą każdego (…)” – tymi słowami tygodnik „Polityka” zrecenzował dokonania Gabrieli Kulki – wokalistki, pianistki, autorki tekstów.

Tego samego dnia o 19.00 w Oskardzie grupa licealistek organizuje wieczór poetycki zatytułowany Kim Tyś jest Madame?. Koncert ma być próbą odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule i  odnalezienia osławionej „prawdy” o kobiecie.

7 marca w „Oskardzie” wystąpi jedna z największych osobowości polskiej sceny muzycznej – Anna Maria Jopek.  Artystce towarzyszyć będą gwiazdy polskiej sceny muzycznej , m.in. Marek Napiórkowski i Robert Kubiszyn. Wieczorem panie, które lubią tańczyć zaprasza Klinika Artystyczna na LatinNight – noc z tańcami latynoskimi.

8 marca w Konińskim Domu Kultury wystąpi Krzysztof Kiljański . Niezwykły głos Kiljańskiego – jego piękna, głęboka barwa – oczaruje z pewnością wiele kobiet. Tego samego dnia kinomanki mogą wybrać Filmową Strefę Kobiet w Oskardzie. O 18.00 w kinie Oskard obejrzeć będzie można dwa filmy:  „Zamianę” i „Jagodową Miłość” . O 17.00 Klinika Artystyczna zaprasza na Babi Targ czyli babską zamianę ciuchów, butów, książek, biżuterii. Gościem specjalnym Babiego  Targu będzie Joanna Senyszyn.

Miasto Kobiet to także Weekend Kobiet Centrum Handlowe Ferio Od 6 do 8 marca na wszystkie Panie, które wybiorą się do Ferio czekają niezwykłe promocje, konsultacje, pokazy.

„Miasto Kobiet” jest próbą przystosowania tego dziwaczne święto do naszych czasów na kulturalnych zasadach, pod patronatem szeroko rozumianej sztuki i rozrywki.  Zapraszają: Koniński Dom Kultury, Centrum Kultury i Sztuki, Oskard, Klinika Artystyczna, Klub Musztarda, II Liceum Ogólnokształcące oraz Centrum Handlowe Ferio.