Przejdź do treści Logo Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Konin Miasto Kobiet 2013


SPOTKAJMY SIĘ W MIEŚCIE KOBIET

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty, kulinaria, moda, kino i spacer – tak zapowiada się piąta już edycja projektu Konin – Miasto Kobiet, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest CKiS-DK Oskard.

Konin-Miasto Kobiet to ponad trzydzieści różnorodnych wydarzeń, prezentowanych w całym mieście. Projekt stworzony z myślą o kobietach, z pewnością zainteresuje także mężczyzn. Potrwa od 1-17 marca i ma otwartą formułę. Obok wydarzeń kulturalnych, proponuje modę, wykłady, naukę tańca i warsztaty z obszaru psychoedukacji.

Już 2 marca uczestniczki warsztatów organizowanych przez CKiS nauczą się wyznaczać spójne cele i zamieniać marzenia w plany działania. Ośrodek twórczego Rozwoju Pomarańczarnia zaprosi uczennice I Liceum do udziału w warsztacie komunikacji opartej na porozumieniu bez przemocy – „Chcę żyć tak jak chcę”. Danuta Drzewicka będzie zachęcała Koninianki do stawiania pierwszych kroków w malarstwie, a Portal Koninkowo.pl wspólnie ze Szkołą Rodzenia Wspaniały Nowy Początek zaproszą na warsztaty, pozwalające przyszłym mamom samodzielnie zadecydować o sobie i swoim ciele podczas porodu.

Miłka Stępień, anglistka, afrykanistka, członkini Stowarzyszenia Akcja Konin,  poprowadzi w II Liceum wykłady o kobietach w modzie i  kanonach kobiecego piękna na przestrzeni wieków. W ramach wykładów organizowanych przez Uniwersytet III Wieku, Anna Kędziora doktorantka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,  przedstawi historię fotografii z perspektywy kobiety, a Janina Jankowska opowie o kobietach II Rzeczypospolitej.

Interesująco zapowiadają się wystawy w Mieście Kobiet. „Kobiecość? – Próba Re-definicji” to wystawa w Galerii Sztuki Wieża Ciśnień ,  w której autorka próbuje zmierzyć się ze współczesną definicją kobiecości. Galeria na Glince  zaprasza na otwarcie wystawy zatytułowanej „Jakie jesteśmy”. Jej bohaterkami będą Rozalia Nowak, Agnieszka Waszkowiak, Aldona Łuczak, Aga Jankowska i Krystyna Ruminkiewicz. W Klubie Musztarda swoje prace zaprezentuje Karolina Kozłowicz – uczennica II Liceum.

KMK nie zapomina o fanach dobrej muzyki. Już 3 marca w Oskardzie usłyszymy  rockowe brzmienia Luxtorpedy, a 8 marca Maria Peszek – charyzmatyczna, niepokorna  artystka, zaśpiewa utwory ze swojej najnowszej płyty „Jezus Maria Peszek”. Fani big-beatu z pewnością pójdą na koncert Ani Rusowicz do MDK w ramach Męskiej Bazy w Mieście Kobiet. Na koncerty muzyki klasycznej zaprosi Państwowa Szkoła Muzyczna, Stowarzyszenie In Art 16 marca zorganizuje dla fanów rocka progresywnego  koncert zespołu Ananke.

Miłośnicy teatru powinni wybrać się 8 marca do KDK na interaktywną sztukę, w której Tomasz Kot w 247 łatwych krokach wytłumaczy ,,Jak zostać Sex Guru”.

Czytelniczki i czytelnicy znajdą w KMK coś dla siebie. 7 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie zatytułowane e-Atlantyda – inauguracja umieszczenia w Internecie twórczości Zofii Urbanowskiej oraz e-Spotkanie ze Zbigniewem Wojnarowskim o Dominice Stec. Debiutujący 14 marca Dyskusyjny Klub Książki przy CKIS-DK Oskard zaprosi na spotkanie z Sylwią Chutnik, autorką wydanej w 2012 roku powieści „Cwaniary”.

Dla miłośniczek latynoskich rytmów Szkoła Tańca Cubana Club przygotowała taneczne warsztaty, które poprowadzi znany choreograf Yessid Chala Puello,  Klub Strefa organizuje maraton zumby, a Szkoła Tańca kurs tańca solo dla pań. 17 marca w Studio Rytmix Wiesławy Wolnej będzie można spędzi kilka godzin, ucząc się m.in. cha-chy i samby.

KMK to także moda, porady kosmetyczki i stylisty. Na bezpłatne konsultacje ze stylistką, kreatorem wizerunku zaprasza CH Ferio. Atelier Magdalena nauczy jak zarządzać swoją szafą, a Sallone di Belleza, jak zrobić profesjonalny makijaż.

Rozrywkowo będzie w Hotelu Atut, w Dworze Arkadia, a także w  Restauracji Pod Platanem. W Restauracji Nautia Dziennikarze TV Wielkopolska na oczach zaproszonych gości przyrządzą pyszną kolację.

Ciuchami wymieniać się będzie można 10 marca podczas „Dniaciucha”, na które zaprasza Stowarzyszenie Ona. Poznamy także kolejne kobiety z pasją . Spotkanie, które odbędzie się 9 marca w klubie Oskard poprowadzi Agata Kamińska. Dla fanek kobiecego Kina KMK premierowo zaprezentuje „Dzień Kobiet” w reż. Marii Sadowskiej. Ten film obejrzeć będzie można w Kinie Oskard.  Dla wszystkich amatorek świeżego powietrza i niezwykłych historii Stowarzyszenie Ona przygotowuje spacer śladami znanych koninianek.

Projekt Konin-Miasto Kobiet zachęca do aktywnego uczestnictwa w kulturze i  kreatywnego spędzania czasu wolnego. W jego organizację włączają się konińskie instytucje kultury, stowarzyszenia, fundacje, kluby, restauracje, galerie handlowe i niezależni animatorzy .

Tegoroczną edycję Miasta Kobiet promuje plakat i eko-torby autorstwa młodej, zdolnej architektki z Konina – Aleksandry Midor. Szczegóły programu na stronie  www.koninmiastokobiet.pl