Przejdź do treści Logo Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Konin Miasto Kobiet 2014


Powiedz TAK Miastu Kobiet

Aż 67 propozycji. W tym warsztaty rozwoju osobistego, koncerty, wystawy, promocje, degustacje, happeningi, profilaktyka zdrowotna, debaty, spotkania, moda, zajęcia sportowe i rekreacyjne – to propozycje, jakie złoży wszystkim paniom w marcu tegoroczna edycja Miasta Kobiet. Przez dwa tygodnie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, salony piękności, centra handlowe, a nawet osoby prywatne będą pracować z myślą o kobietach. Wydarzenie adresowane specjalnie do nich koordynuje jak co roku Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury „Oskard”. Mile widziani są również panowie!

COŚ DLA DUSZY

Warsztaty, wykłady, wystawy

Akcje w Mieście Kobiet będzie pilotował warsztat z cyklu „ujawnianie siebie?” – „Rób to, do czego jesteś stworzona” (1 marca, 10.00) w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Kolejne z nich odbędą się 8 marca: „Powiedz sobie TAK. Jak być bardziej asertywną i pewną siebie”, 9 marca: „Język emocji. Jak je rozpoznawać i wyrażać, aby budować lepsze relacje”, (warsztaty płatne). Podobną tematykę będzie miał wykład dr Dawida Wienera – „Czym są emocje?”, który poprowadzi na życzenie Stowarzyszenia Koniński Uniwersytet Trzeciego Wieku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (7 marca, 17.00, obowiązują zaproszenia). A  że „Baby są jakieś inne” udowodni z kolei warsztat dla pań, które chcą być świadome swoich emocji, ciała, chcą odnaleźć w sobie harmonię, piękno, siłę i zaufanie do siebie, oraz otrzymać „instrukcję obsługi mężczyzny” (15 marca, 10.00-16.00, Gastro Music, Kuchcik).

Gościem Dyskusyjnego Klubu Książki w CKiS DK Oskard będzie poczytna pisarka, Małgorzata Kalicińska, która swoją literacką karierę rozpoczęła po pięćdziesiątce. Debiutowała powieścią „Dom nad rozlewiskiem”, później na rynku ukazały się „Powroty nad rozlewiskiem” i „Miłość nad rozlewiskiem”. Ostatnią książkę „Irena” autorka napisała wspólnie z córką. Spotkanie rozpocznie się 6 marca o 18.00, wstęp jest bezpłatny. Również 6 marca – „Otwarta Nowoczesna Aktywna”, spotkanie z interesującymi kobietami, które zaprezentują swoje pasje i dzieła. Do tego świetna kawa, muzyka i dobre towarzystwo (CKiS DK Oskard, sala klubowa, 17.00).

O swoich pasjach opowiedzą też młode koninianki, kobiety sukcesu. O wyprawach przez Azję, tańcu brzucha, pracy redakcyjnej w stacji radiowej „Konin”, o kobiecej aktywności, Poezji – mówić będą: Małgorzata Duszyńska, Agata Roszczka, Anna Rudy, Klaudia Łowińska, Aneta Kwiatkowska, Monika Kosińska i Renata Grześkowiak. Tę rozmowę będzie moderowała Agata Kamińska z Wydziału Promocji UM (8 marca, 18.00, CKiS DK Oskard). O tej samej porze, w Dniu Kobiet, odbędzie się również seans w Kinie Kobiet, który zaproponuje Kino Oskard.

Wystawa „Barwy sztuki” prezentująca prace młodych twórców, studentów ASP w Gdańsku, odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia w Koninie i uświetni II Międzyszkolny Koncert Uczniów Sekcji Akordeonu, Instrumentów Dętych i Perkusji (6 marca, 17.00). W Galerii Sztuki „Łaźnia” zostaną pokazane prace konińskiej malarki, Danuty Drzewieckiej. Autorka przedstawia w nich wizerunki kobiet, na które patrzy we właściwy tylko sobie sposób („Kobieta w malarstwie”, 6-20 marca), zaś 9 marca wspólnie z mężem, Henrykiem Drzewieckim, poprowadzi lekcje rysunku adresowane do kobiet w każdym wieku (10.30-12.30). Artysta i współwłaściciel tej kameralnej galerii na Starówce wygłosi również wykład na temat hiszpańskiego malarza, przedstawiciela baroku, portrecisty i nadwornego malarza – Diego Velaqueza („Wenus z lustrem”, 10 marca, 16.15, PWSZ, obowiązują zaproszenia).

W debacie na wiążący ostatnio temat gender weźmie udział jeden śmiałek. Dziennikarz Radia „Konin”, Sławomir Zasadzki, będzie rozmawiał z kobietami na temat lęków, stereotypów i kariery tego niejasnego wciąż w Polsce słowa (12 marca, 18.00, CKiS DK Oskard).

Od 7-14 marca w PWSZ w Koninie będzie czynna wystawa rękodzieła, fotografii i malarstwa słuchaczy Stowarzyszenia KUTW. Otwarcie nastąpi 7 marca o 12.00. W tym samym dniu, w Galerii CKiS „Wieża Ciśnień” – wernisaż „Zatrute lustro”. Swoje prace zaprezentuje Anna Tyczyńska, artystka, którą zainspirowała idea lustra rtęciowego, wytwarzanego na początku XIX wieku (18.00, wystawa do 29 marca). W Galerii na Glince – symbioza sztuk: fotografia i malarstwo autorstwa Magdaleny Modelskiej i Krystyny Ruminkiewicz, z oprawą słowno-muzyczną, pokazem florystycznym i otwartym dniem z jogą („Koninianki fleszem i pędzlem malowane”, 13 marca, 18.00). Również 13 marca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej miłośnicy twórczości literackiej i przyjaciele konińskiej pisarki Janiny Wenedy spotkają się, by porozmawiać i powspominać tę niezwykłą osobę (17.00), w Klubie Musztarda na Zatorzu – „Mazaki”, wystawa fotografii PJD, dziewczyny, która zajmuje się nią od dzieciństwa, zapominając o szarej rzeczywistości (20.00).

Fundacja Pełnym Głosem zorganizuje również warsztat poświęcony stereotypowemu wizerunkowi kobiety w mediach i reklamie („Seksualizacja kobiet w przestrzeni publicznej”, 15 marca, 15.00-18.00). To nie wszystko, co ma do zaproponowania ta organizacja, bo 10 marca, w Oskardzie, odbędzie się warsztat zatytułowany „Rodzi się matka”, poświęcony kobietom w błogosławionym stanie. Jak go przeżyć, jak poradzić sobie z trudnościami? O tym specjaliści, z którymi spotkają się przyszłe mamy (17.00, sala klubowa).

Koncerty, recitale

Pierwszy w Mieście Kobiet koncert odbędzie się w Klubie Musztarda 6 marca o 20.00. Przed publicznością wystąpią artyści z Feedback – Marta Pankiewicz i Beniamin Gauza, którzy tym razem odzwyczają słuchaczy od dawnego brzmienia, proponując bardziej akustyczne wykonania.

W piątek, 7 marca przed publicznością zaśpiewa Artur Andrus. W programie koncertu znajdą się utwory z ostatniej, słynnej już płyty „Myśliwiecka”. Andrus, redaktor radiowej Trójki, gospodarz warszawskiej „Piwnicy pod Harendą”, konferansjer, poeta, artysta kabaretowy oraz komentator „Szkła kontaktowego” rozbawi widzów CKiS DK Oskard swoim unikatowym poczuciem humoru (18.30, bilety: 50/60 zł).

Jeśli Brel, Brecht, Cave, Weill, Costello – to tylko w wykonaniu Katarzyny Groniec. Artystka wystąpi z najnowszym projektem – „Wiszące ogrody”, który złoży się na trudną, pełną namiętności, smutku, a czasem wulgarności wyznanie kobiety, dla której najznakomitsze teksty, nie wiedząc wcale o tym – napisali panowie (9 marca, 19.00, CKiS DK Oskard, bilety: 30/40 zł).

Z mini recitalem wystąpi też dziecięca gwiazda Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie – Krzysztof Antkowiak, dziś dojrzały artysta, wokalista, muzyk i kompozytor, także muzyki filmowej. Jego udział w Mieście Kobiet będzie prezentem dla kobiecej publiczności i uczestników ogólnopolskich eliminacji do tej prestiżowej imprezy dziecięcej (9 marca, 20.00).

Jeden człowiek może wszystko. Udowodni to Marcin Daniec, artysta kabaretowy, którego gwiazda jaśnieje od pokoleń. Jak zawsze w znakomitej kondycji, przygotowany do nierównego dialogu z widzami, żonglujący słowami i dowcipami, które rozluźnią spiętych i zmartwionych (Koniński Dom Kultury, 14 marca, 19.00). Tego samego dnia, w sali klubowej CKiS DK Oskard , za sprawą Nowe Brzmienia MSTR – kombinacja muzycznych osobowości, czyli Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny w elektroniczno-emocjonalno-minimalistycznym projekcie dźwiękowym Rebeka (14 marca, 20.00, bilety: 30/35 zł).

Koncertowe fale, na których również będzie nadawać Miasto Kobiet zamknie projekt Stowarzyszenia InArt. Będzie to wieczór z rockiem progresywnym i kapelami Appleseed, Poznań i Archangelica, Warszawa. Ostro, melodyjnie, z bogatą wizualizacją (CKiS DK Oskard, sala klubowa, 20.00, bilety: 15/20 zł).

Happeningi, kampanie

„Babka w dobrej formie” to propozycja Stowarzyszenia ONA. Happening będzie się odbywał od 1 marca, w różnych częściach miasta, podczas wydarzeń kulturalnych w Mieście Kobiet. Będzie polegał na zbieraniu wspomnień związanych z interesującymi miejscami, historiami, koniniankami. Do najstarszych dotrą wolontariuszki. Swoje opowieści można też przesyłać pod adres ona@onakonin.pl. Zostaną opublikowane. Finał tej akcji odbędzie się 15 marca o 11.00 na skwerze przed Konińskim Domem Kultury. Powstanie długi szal z papieru, na którym będą spisane owe wspomnienia. „Śpiewająca wytwórnia zdarzeń” to z kolei happening przygotowany przez społeczność Fundacji na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” z udziałem kazimierskiej kapeli podwórkowej – „Z kopyta”. Będzie to moc niespodzianej adresowanych do przechodniów i… pasażerów MZK (7 marca, 10.00-16.00, przestrzeń miejska).

W cyklu wydarzeń adresowanych głównie do pań, swoje miejsce znajdzie też „Miejska baza w Mieście Kobiet”, a konkretniej akcja: „Motocykl, moja miłość”, adresowana do miłośników lśniących rumaków. W jej ramach odbędzie się prezentacja motocykli jednej z firm, wystawa, będzie też można skorzystać z symulatorów wyścigów. Odbędą się także koncerty zespołów: Shoe Laces, Boogie Blues Band oraz Trio Akustycznego z udziałem Ali Janosz, Jerzego Styczyńskiego i Bartka Miarki (Młodzieżowy Dom Kultury, InArt, 1 marca, 18.00). Na wykład „Widzenie barw” zaprosi również sekcja przyrodniczo-medyczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku (PWSZ, 6 marca, 16.15).

Miastu Kobiet będzie towarzyszyła kampania społeczna „Piękno jest w nas „ Fundacji Podaj Dalej, zrealizowana we współpracy z Modnymi Mediami, Gosh i Salonem Fryzjerskim „Spokojna głowa” (1-16 marca).

COŚ DLA CIAŁA

Sport, taniec, fitness

„Nowy wymiar fitness” przedstawi Klub Strefa. W pokazie zostanie zastosowany program Less Mills, światowego lidera fitnessu.  Po raz pierwszy w Koninie! (1 marca, 10.00-14.00). Od1-5 marca w Strefie potrwają dni otwarte. Każda z chętnych pań będzie mogła skorzystać bezpłatnie z siłowni, sauny, zajęć grupowych czy konsultacji z trenerem lub fizjoterapeutą. Również 1 marca, o 13.00 w Calypso Fitness Club, odbędą się pomiary i analiza składu ciała oraz konsultacje z trenerem, zakończą je zajęcia fitness, adresowane do pań, które chcą poprawić własne samopoczucie i sylwetkę. A 4 marca, lekcja salsy dla par w Szkole Tańca Zbigniewa Witkowiaka, instruktora z doświadczeniem i nieustającą pasją (Młodzieżowy Dom Kultury, 18.00). „Power Bike” w Calypso Fitness Club da paniom możliwość pomiaru składu ciała oraz bezpłatnych konsultacji i zajęć fitness (5 marca, 10.00), w podobnym charakterze przebiegnie kolejne spotkanie w tym klubie, organizowane 8 marca o 13.00 („Sexy Dance”). Na „Ladies Latino Party” zaprosi w Dniu Kobiet wspomniany już Zbigniew Witkowiak. Gorące latynoskie rytmy u schyłku zimy rozgrzeją niejedną kobietę… Zajęcia odbędą się w Konińskim Domu Kultury. Szkoła Tańca Cubana Club nie będzie w tej kwestii gorsza. „Odkryj siebie w świecie Bollywood” ujawni prawdę o tańcu brzucha – jednym z najradośniejszych i zmysłowych tańcach świata. Energia, dynamika i seksapeal – 10 marca, 17.30 w sali lustrzanej Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (koszt: 45 zł).

W Mieście będzie można również wziąć lekcję podstawowego kursu tańca (Szkoła Tańca Zbigniew Witkowiak, świetlica w Niesłuszu, 10 marca, 20.00). Propozycja jest adresowana do par. Atmosferę parkietu ostudzi nieco joga, proponowana przez Calypso Fitness Club 11 marca o 18.00, by znów rozgrzać ją cztery dni później zumbą! (15 marca, 13.00). Taneczne szaleństwo w MK zakończą seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy pracowicie trenują w PWSZ. Ich pokaz będzie można oglądać 13 marca o 9.30 (obowiązują zaproszenia).

Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości, że „Wspinaczka jest kobietą” rozwieje je spotkanie z Karoliną Kuznowicz, która od lat trenuje tę dyscyplinę. Po swojej prelekcji rozpocznie ona zajęcia pokazowe na ściance dla początkujących (UKS Mountain Monsters Konin, 12 marca, 19.00).

Moda, uroda, zdrowie

W Mieście Kobiet nie zabraknie działań promujących profilaktykę zdrowia. Pierwszą taką propozycją będzie „Babka w dobrej formie”, spotkanie z Elżbietą Adamską-Kranz, diagnostą laboratoryjnym, która opowie o tym jak ważne jest prawidłowo wykonane badanie i czego można się dowiedzieć na podstawie jego wyniku (CKiS, 3 marca, 17.00). Jego organizatorem będzie Stowarzyszenie ONA. Atrybutem kobiecości są piersi. Aby były zdrowe, należy je badać od najwcześniejszych lat. Tę wiedzę przekażą konińskim uczennicom szkół ponadgimnazjalnych panie z Klubu Amazonka („Piersi w mieście”, 3-14 marca). Klub zorganizuje również Drzwi Otwarte (11 marca 15.00, Przemysłowa 4), udostępniając wystawę fotografii, prezentacje multimedialne, połączone z nauką samobadania piersi i spotkaniem z konsultantkami z Fundacji Poszerzamy HERyzonty.

W Młynku, 6 marca o 18.00 odbędzie się spotkanie ze stylistką, Magdaleną Kubicą-Zagozdą, która poprowadzi warsztaty z wizażu, odpowiadając również na najbardziej nurtujące pytania (koszt: 20 zł). „Włosy Twoja miłość” jak sama nazwa wskazuje – będzie spotkaniem poświęconym temu atrybutowi kobiecości. Zostanie zbadana ich struktura, problemy, które zakończą się konsultacjami u specjalistów (Salon Fryzjerski „Spokojna głowa”, 7 marca, 10.00-16.00). Wiosenną metamorfozę zaproponuje także Salone di Belezza. W pakiecie: Nowa fryzura, makijaż i profesjonalna fotografia, czyli nowe wcielenie po zimie (7 marca, 10.00-20.00). Specjalną ofertę dla pań przygotuje również Salon Fryzjerski Radek Wysocki, który  w dniach 10-11 marca odmieni wszystkie zainteresowane klientki udzielając im 25-procentowego rabatu na usługę.

8 marca: „Ciach ciuch” w Pracowni u Izy spotkają się uczestniczki Stowarzyszenia ONA, które gospodyni nauczy jak z niepotrzebnego lub niemodnego ciucha zrobić ostatni krzyk mody. Tego dnia w FERIO odbędą się spotkania z wizażystami, trenerami i promocje, które zakończy spotkanie z jurorką TOP MODEL – Joanną Krupą i uczestniczkę tego talent show – Marcelą Leszczak (12.00-20.00).

Degustacje i promocje

W Mieście Kobiet pojawią się włoskie klimaty. Zapewni je Pizzeria Lele, gdzie odbędzie się degustacja w promocyjnych cenach (1-16 marca). Kawką, ciachem, smakołykami, które przeniosą gości nad Morze Śródziemne, w fajnych cenach będzie również częstowała Vespa. Wystarczy podać hasło: „Miasto Kobiet”, a karta dań zachwyci każdą z pań 20-procentowym rabatem na wszystkie pozycje w menu (1-16 marca). A 4 marca o 19.00, kulinarna podróż zaprowadzi je na inny kontynent. Restauracja EGAO Sushi zorganizuje warsztaty przyrządzania tej potrawy. Dzień Kobiet ze smakiem będzie też świętować Restauracja Młynek. Tego dnia, 8 marca od 12.00-22.00 – specjalna oferta dla pań, które otrzymają 30-procentową zniżkę na wszystko, czego ich dusza zapragnie. W niedzielę, 9 marca znajdą się one w „Imperium zmysłów”. W sali klubowej CKiS Oskard będzie można skosztować pizzy w 100 smakach przygotowanej przez Trattorię Vespa, pomasować się dźwiękiem, pobudzić zmysły kubańską muzyką. Drogerie KAMA zorganizują również pokaz makijażu, zaprezentują nowe trendy zapachowe i perfumy świata, fryzury będzie stylizował Radek Wysocki. Panie w nowym wydaniu sfotografuje Studio Feme Fatale (16.00-20.00). Swoje drzwi otworzy również dla płci pięknej Restauracja Degustatornia, która 11 marca będzie częstować daniami tajskimi, tańszymi o połowę dla kobiet niż zwykle! W menu niespodzianki. Po kulinarnym szaleństwie – „Dietetycznie i ze smakiem”, propozycja Młynka, czyli Warsztaty kulinarne, konsultacje dietetyczne i degustacja win (14 marca 18.00, 15 marca 11.00, koszt: 45 zł).,

W ramach Miasta odbędą się również: „Wielkie otwarcie po zmianach”  w sklepach Sinsey, C&A, Smyk, Home&You, Mohito, Ochnik poparte rabatami, promocjami i ofertami specjalnymi (6 marca, 9.00-21.00), „Home Day” – bezpłatne konsultacje ze stylistami wnętrz (FERIO, 7 marca, 12.00-20.00) oraz „Family Day” – propozycja dla całej rodziny z udziałem iluzjonisty Macieja Pola, z pokazem baniek mydlanych, teatru świateł i spotkaniem z Feriusiem (FERIO, 9 marca, 12.00-20.00).

Szczegóły na temat Miasta Kobiet w serwisie wydarzenia www.koninmiastokobiet.pl , stronie organizatora, na FB oraz w ulotkach. Dobrej zabawy w kobiecym gronie! Informujemy, że większość propozycji jest bezpłatnych, prosimy o dokładne zapoznanie się z programem.

                                                                                                                             Izabela Bobrowska